دموی سیستم پزشکان (چیتا طب) || مراقبت از مو

سیستم اختصاصی چیتا طب

امروز چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
ساعت ۱۳:۲۱:۴۹

مراقبت از مو

هر مویی به طور طبیعی سالم و زیبا ست ولی زندگی روزمره آلودگی ها استرس ها و پرتو های ماورائ بنفش نور خورشید موجب تخریب ساختمان وبخصوص ریشه موها می شوند به این ترتیب ظاهر موها آسیب دیده وشانه کردن آنها مشکل می شود.
برای بازگرداندن زیبائی طراوت و درخشش به موها باید از فراوردها بهداشتی آرایشی مو استفاده نمود.


مراقبت از مو

هر مویی به طور طبیعی سالم و زیبا ست ولی زندگی روزمره آلودگی ها استرس ها و پرتو های ماورائ بنفش نور خورشید موجب تخریب ساختمان وبخصوص ریشه موها می شوند به این ترتیب ظاهر موها آسیب دیده وشانه کردن آنها مشکل می شود.

برای بازگرداندن زیبائی طراوت و درخشش به موها باید از فراوردها بهداشتی آرایشی مو استفاده نمود.

چند توصیه در مورد مراقبت از مو:

صابو نهای دست و بدن برای شستشوی موی سرمناسب نیستند برای این منظور فقط از شامپو استفاده کنید.

در هنگام شستشوی سر از کشیدن موها و چنگ زدن آنها خوداری کنید ماساژ ملایم با سر انگشتان برای تمیز شدن موها کفایت می کند.

برای اینکه کف شامپو بخوبی تاثیر کند باید حداقل 2تا3 دقیقه روی سر باقی بماند پس از شستشو آبکشیدن موها با آب سرد موجب شادابی و درخشان تر شدن رنگ موها می شود.

برای شانه کردن موها هرگز از برس های نوک تیز فلزی استفاده نکنید.

در صورت استقاده از سشوار فاصله آن از موها نباید کمتر از 20 سانتی متر باشد.

در هنگام شستشوی موها ماساژ ملایم پوست سر ترجیحا در جهت رویش موها توسط نوک انگشتان و یا یک برس نرم پلاستیکی با نوک گرد موجب تحریک گردش خون مویرگی در پوست سر و اطراف ریشه موها شده و در نتیجه سبب تقویت موها می گردد.

دکلره کردن موها و استفاده از اسپری ها و حالت دهنده های مو سبب ضعف خشکی و شکنندگی مو ها می شود حتی الامکان از مصرف اینگونه مواد خودداری کنید.

ریزش مو:

در انسان پیاز یا فولیکول مو به دو دسته تقسیم می شود :

1 ) موی کرکی : در سراسر پوست بدن بجز کف دست و پا این نوع مو دیده می شود .

2 ) موی انتهایی یا ترمینال : در قسمت سر دیده می شود ( بعد از بلوغ جنسی این نوع مو در قسمتهای تناسلی و زیر بغل و همچنین صورت مردان دیده می شود ) این نوع مو زبر و خشن می باشد .

رشد مو دارای دورهایی یا سیکلهایی است که شامل : دوره رشد ، دوره انتقالی و دوره استراحت می باشد .

طول مدت دوره رشد مو در سر حدود سه سال ، دوره انتقالی 2 تا 4 هفته و دوره استراحت حدود 3 تا 4 ماه می باشد .
در روی سر انسان حدود صد هزار پیاز مو وجود دارد و با احتساب اینکه هر مو حدود هزار روز رشد دارد ; پس ریختن روزانه صد مو در سر طبیعی می باشد و بیشتر از آن نیاز به پیگیری دارد .

علل ریزش مو :

ریزش مو دارای علتهای فراوانی است که از آن جمله می توان به موارد ارثی ، هورمونى ، تغذیه اى ،اعصاب و روان ، مصرف دارو ، بیماریهاى داخلى و پوستی ، اعمال جراحی و حاملگی اشاره کرد.

طاسی سر نوعی ریزش مو در قسمت جلوی و پیشانی سر می باشد که ادامه یافته و تا وسط سر پیش میرود . البته گاهی در مواردی این ریزش از وسط سر شروع می گردد .

طاسی در بیشتر موارد در مردان دیده می شود و علت ارثی - هورمونی دارد ، این نوع ریزش مو قابل پیشگیری و درمان است و افراد درگیر بایستی با حوصله طول مدت طولانی درمان را تحمل کنند . داروها و توصیه های درمانی گوناگونی وجود دارد که بسته به افراد مختلف این درمان متفاوت می باشد .

سوء تغذیه چه بصورت عدم دسترسی به مواد غذائی و چه بصورت رژیم غذائی جهت کاهش وزن و غیره یکی از علتهای ریزش مو می باشد ; کمبود تغذیه ای پروتئین , اسیدهای چرب ضروری ( بدن قادر به تولید آنها نیست و باید از طریق غذا به بدن برسد ) و کمبود ویتامینها و املاح از علل مهم ریزش مو که قابل پیشگیری و درمان می باشد.

شایعترین علت ریزش مو در خانمها از سنین نوجوانی تا سنین میانسالی کمبود آهن بدن می باشد ، که با مصرف غذاهای حاوی آهن و یا قرص آهن این مشکل بر طرف می گردد .

وجود استرس ( فشار روحی ) ، ناراحتی و افسردگی می توانند از علل ریزش مو در افراد باشند. مثلا" استرس از امتحان و یا افسردگی در جوانان که امروزه بطور فراوان دیده می شود.

با کنترل این هیجانات ( که البته اگر بوسیله خود شخص صورت گیرد نتیجه مطلوبتری دارد؛ چون مصرف داروهای اعصاب نیز باعث ریزش مو در بعضی افراد می گردد .) در مدت زمان کوتاهی این ریزش مو برطرف می گردد .

از علل دیگر ریزش مو می توان مصرف داروها را نام برد، همه داروها باعث ریزش مو نمی شوند و یک داروی خاص نیز در تمام افراد باعث ریزش مو نمی شود ( بعضی افراد به داروهای خاصی حساسیت بیشتری نشان می دهند که مربوط به سیستم داخلی بدن در غیر فعال کردن و هضم دارو دارد ) .

البته داروهایی هستند که در بیشتر افراد باعث ریزش مو می شوند ( از این گروه داروها می توان داروهایی که بعنوان شیمی درمانی استفاده می شوند را نام برد ) .

مصرف داروهای اعصاب و قرص های پیشگیری از حاملگی و داروهای قلبی در افراد زیادی باعث این عارضه می شوند .
بعضی از بیماریهایی داخلی و پوست می توانند ریزش مو ایجاد کنند؛ مثلا" وجود تب بالا باعث ریزش مو در افراد در آینده ( حدودا" بعد از 3 ماه ) می شود .

افرادی که بیماری موضعی پوستی در قسمت سر باشند و یا درگیری پوستی وسیع دارند می توانند ریزش مو داشته باشند از جمله این بیماریها می توان درگیری گسترده داءصدف ،لوپوس ، بیماریهای تاولی و غیره را نام برد .

اعمال جراحی و حاملگی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند . فاصله مدت این بیماریها و شروع ریزش مو معمولا" 3 ماه می باشد ؛ مثلا" در خانمها حدود 3 ماه بعد از زایمان ریزش مو شروع می شود که علتهای زیادی برای آن وجود دارد از جمله : کم خونی ، وجود استرس زایمان ، بالا بودن هورمونهای جنسی در طول حاملگی و غیره .

در این افراد با بیماری خاص و ریزش مو با برطرف شدن و درمان بیماری زمینه ای ریزش مو نیز برطرف می گردد .

علتهای دیگری نیز وجود دارد که در افراد محدودی ریزش مو ایجاد می کنند و ذکر آنها در حوصله این مبحث نمی باشد.

شوره سر :

پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن لایه های شاخی قدیمی را ازدست داده و لایه های جدید جایگزین می گردند این عمل آهنگ و ریتم طبیعی و مشخصی دارد اگر آهنگ و سرعت ریزش پوسته های طبقه شاخی مو از حالت طبیعی خارج شده و تشدید و تسریع شود حالتی به نام شوره سر ایجاد می گردد.

شوره علت میکروارگانیسمی و نیز قارچی داشته و همچنین عواملی مانند اختلالات هورمونی متابولیسم چربی ها نوع تغذیه و غیره در ایجاد شوره سر موثرند.

برای درمان شوره سر معمولا از شامپوها و لوسیونهای حاوی پریتیون زینک و نیز شامپو سلنیوم سولفاید و شامپو های أنتی سپتیک مانند شامپو ستاولن و غیره استفاده می کنند.

موخوره :

مو خوره در حقیقت مو خوره با اصطلاحی که در عام آن را بعنوان بیماری می دانند منافات دارد . در حقیقت شکستگی و دو شاخه شدن انتهای تار موهاست که سبب ریزش مو می گردد و این یک آسیب مو توسط خود فرد می باشد از جمله این آسیبها می توان از زدن برس بطور خشن به موها یا استفاده از رنگهای مو بطور مکرر و آسیب به مو توسط سهشوار می باشد و هیچ نوع عامل قارچی یا میکروبی در ایجاد آن نقش ندارد.

برای از بین بردن مو خوره باید روش شانه زدن را اصلاح نمود به این صورت که باید برای شانه کردن از شانه و یا برس غیر فلزی و بطور خیلی ملایم استفاده کرد چون در حقیقت مو خوره یک آسیب فیزیکی به مو می باشد.
همچنین قیچی کردن انتهای موها و مصرف شامپوهای نرم کننده و حالت دهنده می تواند از ایجاد مو خوره و درمان آن موثر باشد.


ارسال دیدگاه خصوصی

آخرین دیدگاه ها